راهنمای آزمایش مدفوع جهت بررسی انگل

نسخه قابل چاپارسال به دوستان

کلیات

آزمایش بر روی نمونه مدفوع جهت بررسی ارگانیسم های بیماری از و غیر بیماری زای موجود در دستگاه گوارش از جمله انگل ، قارچ و باکتری ، تشخیص وجود آسیب در دستگاه گوارش و آنالیزهای بیوشیمی صورت می گیرد.

 

آمادگی قبل از انجام آزمایش :

لازم است جمع آوری نمونه مدفوع قبل از مصرف آنتی بیوتیک ، ترکیبات ضداسهال ، باریوم ، بیسموت یا روغن معدنی صورت گیرد . نمونه گیری باید تا زمانی که اثر این مواد از بین می رود به تعویق افتد که حدود یک هفته پس از مصرف باریوم و 3-2 هفته پس از مصرف سایر داروها می باشد.

 

نحوه جمع آوری نمونه :

  • نمونه مدفوع مستقیماً به داخل ظرف جمع آوری ( تمیز و خشک) ریخته می شود. باید توجه گردد که مدفوع با ادرار یا آب توالت آلوده نشود. در صورتیکه مدفوع نمای خونی ، آبکی یا بلغمی دارد حتما از این نواحی نمونه گیری شود.
  • می توان از قاشق پلاستیکی یا آبسلانگ برای انتقال نمونه به ظرف استفاده کرد . اندازه ای به میزان یک فندق و در مدفوع آبکی 5CC کفایت می کند . ظرف را پر نکنید و در ظرف را محکم ببندید.

 

شرایط نگهداری نمونه و نحوه انتقال :

  • نمونه باید سریعاً به آزمایشگاه تحویل داده شود، در غیر اینصورت تا زمان رسیدن به آزمایشگاه در دمای یخچال (8-2 درجه سانتی گراد) نگهداری شود و از قراردادن نمونه ها در محیط گرم یا در مجاورت نور خورشید خودداری شود.
  • تاخیر در انجام آزمایش می تواند بر نتایج آن تاثیر منفی داشته باشد.

چون هر نمونه مدفوع می تواند منبع مهمی جهت انتقال باکتری ، ویروس و انگل محسوب شود ، لذا باید به رعایت نکات بهداشتی در هنگام جمع آوری و انتقال آن توجه شود.

دریافت نسخه چاپی

فارسی